Przełożenie ruchu na fragment przyszłej drogi S5

Już od jutra (28 grudnia) kierowcy będą mogli przejechać po krótkim fragmencie przyszłej drogi ekspresowej S5 Wrocław – Korzeńsko. Na 1,5-kilometrowym odcinku obwodnicy Trzebnicy, gdzie obecnie budowany jest jeden z dużych węzłów drogowych S5, ruch zostanie bowiem przełożony na nową jezdnię.

W ramach powstającej drogi ekspresowej S5 firma Astaldi, wykonawca trzeciego odcinka (z Marcinowa do węzła Wrocław Północ), buduje duży węzeł Trzebnica. Pozwoli on na bezpieczne i wygodne skomunikowanie Trzebnicy zarówno z Wrocławiem i Poznaniem, jak i z Obornikami Śląskimi. Droga ekspresowa S5 przebiegać będzie w tym miejscu po śladzie obecnej drogi krajowej nr 5 (DK5), ale poprowadzona zostanie po dwóch nowych wiaduktach: nad drogą powiatową do Trzebnicy i Węgrzynowa (nr 1343D) oraz nad drogą wojewódzką DW340. Pojawią się też nowe łącznice i dwa ronda. Oba wspomniane obiekty zastąpią istniejące, spełniając wymogi zakładane dla ruchu samochodowego po drodze ekspresowej o dwóch pasach w każdą stronę. Stare wiadukty zostaną natomiast rozebrane.

Wykonawca przez ostatnie tygodnie przygotowywał się do przełożenia ruchu na nową nawierzchnię na odcinku długości ok. 1,5 kilometra. Robotnicy kończyli prace przy układaniu masy bitumicznej, a następnie przy oznakowywaniu jezdni i montowaniu barier ochronnych. Jezdnia przebiegać będzie po dwóch nowych wiaduktach.

Dla kierowców zmiana będzie miała charakter raczej symboliczny – nowa droga przebiega bowiem tuż obok i równolegle do odcinka drogi krajowej nr 5, który zostanie zamknięty po przełożeniu ruchu. Będzie to jednak wyjątkowa okazja do przejechania się krótkim fragmentem przyszłej drogi ekspresowej S5 już teraz, na rok przed jej oficjalnym otwarciem Nie wprowadzono też znaczących zmian w dotychczasowej organizacji ruchu – tak jak do tej pory kierowcy będą mieli do dyspozycji trzy trasy prowadzące do i z Trzebnicy:

 • jadący drogą krajową nr 5 mogą zjeżdżać do Trzebnicy zjazdem od strony Będkowa (ul. Wrocławska), drogą powiatową 1345D (Marcinowo – Trzebnica, ul. Marcinowska) lub drogą krajową nr 15 z wjazdem od strony Poznania (przez Nowy Dwór i następnie ul. Prusicką); tak samo kierowcy z Trzebnicy wjeżdżać będą na DK5;
 • jadący drogą wojewódzką DW340 od strony Obornik Śląskich będą wjeżdżać na DK5 w kierunku Poznania tak jak do tej pory łącznicą przed starym wiaduktem i stamtąd kierować się wspomnianymi zjazdami do Trzebnicy. Z tej łącznicy będą również korzystać kierowcy zjeżdżający z DK5 (z odcinka nowej nawierzchni).

 

Po przełożeniu ruchu firma Astaldi będzie kontynuowała prace przy budowie węzła Trzebnica, m.in. przy nasypach, łącznicach i dwóch rondach. Rozpocznie się także rozbiórka starych wiaduktów.

Astaldi wybuduje prawie 20-kilometrowy odcinek drogi S5, który jest częścią dolnośląskiego fragmentu trasy Korzeńsko-Wrocław. Jest to ważny szlak komunikacyjny ułatwiający kierowcom dojazd do Poznania, ale także poprawiający płynność ruchu tranzytowego. Poprawi on zdecydowanie również ruch lokalny i zlikwiduje bardzo częste korki od ulicy Żmigrodzkiej do świateł w miejscowości Kryniczno. Gotowy odcinek zostanie oddany do użytku pod koniec 2017 r.

 

Informacja prasowa

 • Andrzej Podrez

  [ Mieszkam w gminie Wisznia Mała od 17 lat. W latach 2010-2018 prowadziłem mały portal informacyjny WiszniaMala.net. #Wisznia Mała jest jego kontynuacją. ] [ Byłem Członkiem Zarządu Stowarzyszenia Wysoki Kościół w okresie jego największej świetności. Jestem współautorem projektów, dzięki którym w wysokokościelskim parku pojawiło się bardzo oryginalne urządzenie do kalisteniki (parkour), ścieżka zdrowia oraz wiele elementów małej architektury. ] [ Wspomagałem kilka naszych lokalnych społeczności w tworzeniu e-sołectw. Malin, Psary, Wysoki Kościół czy nawet Czeszów to najważniejsze z nich. ] [ Jestem fascynatem biegania i miłośnikiem psów. Byłem pomysłodawcą zorganizowania w Wiszni Małej Pucharu Polski w Dogtrekkingu. Zawody, których zostałem koordynatorem, odbyły się w 2015 roku i ściągnęły do naszej gminy ponad 200 macherów z psami. ] [ Zawodowo zajmuję się poligrafią. ] [ Prowadzę również bloga o net-billingu. ]

  W tej kategorii:

  Próby obciążeniowe mostu MS-41

  Na budowie drogi ekspresowej S5 Korzeńsko – Wrocław odbyły się próby obciążeniowe mostu drogowego MS-41 przebiegającego nad rzeką Widawą. Ich celem było sprawdzenie konstrukcji obiektu, a do testów wykorzystano siedem…

  Czytaj dalej

  Nie przegap

  Gminny Dzień Dziecka w Ozorowicach

  Gminny Dzień Dziecka w Ozorowicach

  15. Folkloriada w Szymanowie już w sobotę 18 maja

  15. Folkloriada w Szymanowie już w sobotę 18 maja

  15-16 czerwca 2024r. – Wycieczka ze Stowarzyszeniem Kultury i Sztuki w Machnicach

  15-16 czerwca 2024r. – Wycieczka ze Stowarzyszeniem Kultury i Sztuki w Machnicach

  Otwarte Mistrzostwa Powiatu Trzebnickiego w Szachach Indywidualnych

  Otwarte Mistrzostwa Powiatu Trzebnickiego w Szachach Indywidualnych

  Wisznia Mała – I Przegląd Orkiestr Dętych

  Wisznia Mała – I Przegląd Orkiestr Dętych

  Ogólnopolska Wystawa Święto Konia w Machnicach

  Ogólnopolska Wystawa Święto Konia w Machnicach