Czy to jeszcze demokracja czy może już dyktatura większości?

Jakub Bronowicki po raz czwarty został wybrany Wójtem Gminy Wisznia Mała. Zdobył dwa razy więcej głosów niż jego konkurentka Aleksandra Marciniak (3076:1875).

W pięciu wsiach, na Jakuba Bronowickiego zagłosowało ponad 70% wyborców. Strzeszów, Szewce, Piotrkowiczki, Rogoż i Mienice dały wójtowi aż 1043 głosy. Nieco gorzej (w przedziale 60-69%),  poszło mu w Wiszni Małej (wraz z Wysokim Kościołem i Machnicami), Krynicznie, Pierwoszowie, Szymanowie, Ozorowicach i Rogożu. W tych wsiach kandydat na wójta zdobył kolejne 1217 głosów.

Do tej pory Wysoki Kościół, Machnice i Pierwoszów stanowiły jeden odrębny okręg wyborczy. Od tych wyborów zostały połączone z Piotrkowiczkami. Wcześniej Jakub Bronowicki nie miał w tym okręgu wyborczym swojego kandydata, więc wszyscy kolejni radni, Czyż, Ozimek i Papała zasilali ławy opozycji. W 2024 r., po raz pierwszy, po połączeniu z Piotrkowiczkami, mieliśmy kandydata z KWW Jakuba Bronowickiego. Władysław Synowiec z Piotrkowiczek, wystartował w tym roku w wyborach na radnego Okręgu nr 2 (Piotrkowiczki, Wysoki Kościół, Machnice i Pierwoszów) i wygrał, zdobywając 276 głosów na 506 możliwych.

Nie ma możliwości sprawdzenia, jak głosowali mieszkańcy poszczególnych wsi z okręgu nr 2. Jednak gdy odejmiemy od tych 276 głosów Synowca, 142 które zdobył Bronowicki w Piotrkowiczkach, to można domniemywać, że na kandydata z KWW Jakuba Bronowickiego w Wysokim Kościele i Machnicach głosowało raptem 134 wyborców.

Zupełnie mnie to nie dziwi. Przy okazji tworzenia portalu #Wisznia Mała, udało mi się odnaleźć wśród swoich zbiorów, kilka ciekawych artykułów sprzed wielu lat, ukazujących bierność Władz Gminy w rozwiązywaniu problemów mieszkańców Wysokiego Kościoła:

 1. List otwarty do Stanisława Moika – artykuł z 2010 roku: LINK
 2. Wysokokościelskie drogi – artykuł z 2013 roku: LINK
 3. Gazeta Nowa – Fatalny stan dróg w Wysokim Kościele. Artykuł z 2013 roku: LINK

Po co inwestować w taką małą wieś, w której można liczyć na niewiele więcej niż 100 głosów?

Wróćmy do wyników wyborów. Mniej niż 60 % nadal daje wygraną. Taki odsetek wyborców głosowało na Jakuba Bronowickiego w Krzyżanowicach (59%), Psarach (57%) i Ligocie Pięknej (53%).

W Malinie wójt Bronowicki przegrał z kretesem: zdobył tylko 36% głosów. Jeżeli ktoś nie wie dlaczego tak się stało, to już objaśniam:  Malinianie mają być złożeni na ołtarzu dochodów budżetowych naszej gminy. Olbrzymie hale magazynowe mają zostać wybudowane w odległości 100 metrów od posesji mieszkańców tej przepięknej wsi. Wystarczy tylko zmienić MPZP.

Władze Gminy Wisznia Mała, przez ostatnie 3 kadencje, do perfekcji opanowały takie zarządzanie finansami naszej gminy, żeby utrzymywać poparcie wystarczające do wygrania każdych wyborów. Wsie gdzie mieszka największa ilość wyborców, od dawna są najzwyczajniej faworyzowane.

W Strzeszowie, w Szewcach, Ozorowicach czy w części Szymanowa radni z KWW Jakuba Bronowickiego zdobyli ponad 80% głosów. Czy byliby tak popularni w swoich miejscowościach gdyby Develia stawiała hale w ich miejscowościach?

 

 

 

 • Andrzej Podrez

  [ Mieszkam w gminie Wisznia Mała od 17 lat. W latach 2010-2018 prowadziłem mały portal informacyjny WiszniaMala.net. #Wisznia Mała jest jego kontynuacją. ] [ Byłem Członkiem Zarządu Stowarzyszenia Wysoki Kościół w okresie jego największej świetności. Jestem współautorem projektów, dzięki którym w wysokokościelskim parku pojawiło się bardzo oryginalne urządzenie do kalisteniki (parkour), ścieżka zdrowia oraz wiele elementów małej architektury. ] [ Wspomagałem kilka naszych lokalnych społeczności w tworzeniu e-sołectw. Malin, Psary, Wysoki Kościół czy nawet Czeszów to najważniejsze z nich. ] [ Jestem fascynatem biegania i miłośnikiem psów. Byłem pomysłodawcą zorganizowania w Wiszni Małej Pucharu Polski w Dogtrekkingu. Zawody, których zostałem koordynatorem, odbyły się w 2015 roku i ściągnęły do naszej gminy ponad 200 macherów z psami. ] [ Zawodowo zajmuję się poligrafią. ] [ Prowadzę również bloga o net-billingu. ]

  W tej kategorii:

  Rada Gminy Wisznia Mała 2024-2029

  Zdzisław Łakomski – KWW ZDZISŁAWA ŁAKOMSKIEGO Władysław Synowiec – KWW JAKUBA BRONOWICKIEGO Aleksander Stachura – KWW JAKUBA BRONOWICKIEGO Justyna Kołodziej-Dudek – KWW JAKUBA BRONOWICKIEGO Andrzej Małecki – KWW JAKUBA BRONOWICKIEGO…

  Czytaj dalej

  Nie przegap

  Gminny Dzień Dziecka w Ozorowicach

  Gminny Dzień Dziecka w Ozorowicach

  15. Folkloriada w Szymanowie już w sobotę 18 maja

  15. Folkloriada w Szymanowie już w sobotę 18 maja

  15-16 czerwca 2024r. – Wycieczka ze Stowarzyszeniem Kultury i Sztuki w Machnicach

  15-16 czerwca 2024r. – Wycieczka ze Stowarzyszeniem Kultury i Sztuki w Machnicach

  Otwarte Mistrzostwa Powiatu Trzebnickiego w Szachach Indywidualnych

  Otwarte Mistrzostwa Powiatu Trzebnickiego w Szachach Indywidualnych

  Wisznia Mała – I Przegląd Orkiestr Dętych

  Wisznia Mała – I Przegląd Orkiestr Dętych

  Ogólnopolska Wystawa Święto Konia w Machnicach

  Ogólnopolska Wystawa Święto Konia w Machnicach