I list otwarty do Wójta gminy Wisznia Mała

Do Wójta Stanisława Moika.
Panie Wójcie, w dniu 5 lipca br., wraz z sąsiadami złożyliśmy w Urzędzie Gminy skargę na pracę służb gminnych. Do dnia dzisiejszego nie udzielono nam na nie odpowiedzi. W związku z powyższym postanowiłem wyrazić swoją opinię na temat nurtujących nas problemów na portalu wiszniamala.net.

Wzgórza Trzebnickie to jedno z najpiękniejszych miejsc do zamieszkania położonych w pobliżu Wrocławia. Jeżeli ktoś szuka spokoju, bliskiego kontaktu z przyrodą to właśnie tu powinien się osiedlić.

Urokiem tej okolicy zachwyciło się wiele osób. Świadome tego władze gminy zezwoliły na przekształcenie kilku hektarów pól na działki budowlane. Okolice Wzgórz Trzebnickich to oczywiście nie jedyne malownicze miejsce w gminie Wisznia Mała. W całej gminie pod budownictwo mieszkaniowe przeznaczono teren o łącznej powierzchni ponad 400 ha.  Szybkość udzielania pozwoleń na budowę nie idzie jednak w parze z inwestycjami infrastrukturalnymi na terenie gminy co doprowadziło do paraliżu oczyszczalni ścieków i ograniczenia podaży wody.

Bardzo wymowna jest odpowiedź jaką uzyskaliśmy od Naczelnika Wydziału Organizacyjnego i Obsługi Obywatela Starostwa Powiatowego w Trzebnicy:

… Starostwo Powiatowe w Trzebnicy nie jest w stanie pomóc Państwu w najbliższym czasie. Są to w większości sprawy należące do gminy Wisznia Mała. Działki sprzedaje Gmina i to ona powinna zabezpieczyć mieszkańców w podstawowe media. W budżecie Starostwa nie są przewidziane środki na ten cel. Sprawa jest dość uciążliwa dla Państwa i nie zachęca do osiedlania się na terenie gminy Wisznia Mała.

No ale skoro się osiedliliśmy to jednak problemy należałoby rozwiązywać:

Nieczystości ciekłe:

Od 1 kwietnia br oczyszczalnia ścieków w Strzeszowie nie jest w stanie przyjąć wszystkich nieczystości ciekłych jakie wytwarzają mieszkańcy gminy Wisznia Mała, a przecież kolejne domy nadal powstają. Awaria spowodowała ograniczenia w przyjmowaniu ścieków do jednego zrzutu dziennie na kierowcę. Osoby świadczące usługi asenizacyjne z każdym kolejnym muszą jeździć do Trzebnicy lub Wrocławia.
Sądzi Pan, Panie Wójcie, że jeżdżą? Proszę się przejść po gminie lub gminach sąsiednich. Ścieki nie znają granic – wszystko trafia do ujęcia wody w Wiszni Małej.
Na jednym zrzucie kierowca zarabia 30-40 zł. 30 zł x 24 dni = 720 zł. To nawet na ZUS nie wystarczy – czy ktoś o tym pomyślał? Czy ktoś w ogóle pomyślał o tym, że większa ilość mieszkańców będzie wytwarzać większą ilość ścieków?

Woda:

W porozumieniu z Urzędem Gminy Wisznia Mała na podstawie § 35 i 36 pkt. g,h,i, Regulaminu dostarczania wody na terenie Gminy Wisznia Mała zatwierdzono uchwałą Rady Gminy Wisznia Mała Nr-IV/XLII/257/06 z dnia 01 luty 2006r. z uwagi na nadmierny nie uzgodniony z RZSW pobór wody na inne cele, przekraczający wydajność ujęcia wprowadza się z dniem 30 czerwca 2010r. zakaz:
– podlewania trawników przydomowych (systemem podziemnym i powierzchniowym)
– podlewania warzywniaków i upraw pod osłonami
– napełniania basenów przydomowych
– podlewania upraw polnych i jagodników
wodą z wodociągu grupowego Wisznia Mała / Psary / Kryniczno we wsiach: Malin, Ligota Piękna, Wisznia Mała, Strzeszów, Ozorowice, Szewce, Pierwoszów, Wysoki Kościół, Machnice, Piotrkowiczki, Mienice, Psary, Szymanów, Krzyżanowice, Kryniczno, Rogoż.
Jednocześnie prosi się o oszczędne gospodarowanie wodą wodociągową. Nie przestrzeganie w/w Zarządzenia spowoduje spadki ciśnienia wody w sieci oraz okresowy zanik wody na cele socjalno-bytowe. Zarządzenie obowiązuje do czasu odwołania,

„z uwagi na nadmierny nie uzgodniony z RZSW pobór wody na inne cele” może mam jeszcze z Wami uzgadniać, gdy odkręcam kurek w wannie? A czym mam podlewać działkę jak nie wodą? Czy w warunkach zabudowy była mowa o tym że mam mieszkać na pustyni?

Osobnym problemem jest sposób dzielenia środków finansowych pomiędzy mieszkańców Gminy czego przykładem są:

Drogi:

Ulica Parkowa to jedyna droga dojazdowa do nowego osiedla (ulice Na Skarpie i Słoneczna) w Wysokim Kościele. Jest mieszaniną cegieł i piasku:

Codziennie przejeżdża tą drogą kilkadziesiąt samochodów. Każdy mieszkaniec tego osiedla musi ją pokonać conajmniej 2 razy dziennie. Na nowym osiedlu zamieszkałe są w tej chwili 4 domy, kolejne 3 są w zaawansowanym stadium budowy. Ten odcinek drogi liczy 70 metrów

Przy ulicy Łąkowej w Wiszni Małej znajduje się kilkanaście domów. Zwarta zabudowa domków jednorodzinnych kończy się jednak na wysokości Zakładu Wulkanizacyjnego. Za zakładem jest 300-metrowy świeżo zmodernizowany odcinek drogi, prowadzący do 3 domów.

Panie Wójcie czyli na 300 metrów drogi w Wiszni Małej były pieniądze a na 70 m drogi w Wysokim Kościele pieniędzy nie ma? Bardzo chciałbym wiedzieć dlaczego mieszkańcy Wysokiego Kościoła są dyskryminowani przy podziale środków jakimi dysponuje gmina.

Ponawiam pytania zadane w piśmie z 5 lipca:

  1. kiedy wreszcie powstanie obiecywana od lat kanalizacja?
  2. kiedy po ulicach Parkowej, Na Skarpie i Słonecznej w Wysokim Kościele będzie można jeździć samochodem a nie tylko traktorem?
  3. kiedy w upalne dni będzie można spokojnie wziąć prysznic o każdej porze dnie i nocy?

Artykuł ukazał się pierwotnie na portalu Wisznia Mała.net

 

Andrzej Podrez

[ Mieszkam w gminie Wisznia Mała od 17 lat. W latach 2010-2018 prowadziłem mały portal informacyjny WiszniaMala.net. #Wisznia Mała jest jego kontynuacją. ] [ Byłem Członkiem Zarządu Stowarzyszenia Wysoki Kościół w okresie jego największej świetności. Jestem współautorem projektów, dzięki którym w wysokokościelskim parku pojawiło się bardzo oryginalne urządzenie do kalisteniki (parkour), ścieżka zdrowia oraz wiele elementów małej architektury. ] [ Wspomagałem kilka naszych lokalnych społeczności w tworzeniu e-sołectw. Malin, Psary, Wysoki Kościół czy nawet Czeszów to najważniejsze z nich. ] [ Jestem fascynatem biegania i miłośnikiem psów. Byłem pomysłodawcą zorganizowania w Wiszni Małej Pucharu Polski w Dogtrekkingu. Zawody, których zostałem koordynatorem, odbyły się w 2015 roku i ściągnęły do naszej gminy ponad 200 macherów z psami. ] [ Zawodowo zajmuję się poligrafią. ] [ Prowadzę również bloga o net-billingu. ]

W tej kategorii:

Próby obciążeniowe mostu MS-41

Na budowie drogi ekspresowej S5 Korzeńsko – Wrocław odbyły się próby obciążeniowe mostu drogowego MS-41 przebiegającego nad rzeką Widawą. Ich celem było sprawdzenie konstrukcji obiektu, a do testów wykorzystano siedem…

Czytaj dalej

Nie przegap

Gminny Dzień Dziecka w Ozorowicach

Gminny Dzień Dziecka w Ozorowicach

15. Folkloriada w Szymanowie już w sobotę 18 maja

15. Folkloriada w Szymanowie już w sobotę 18 maja

15-16 czerwca 2024r. – Wycieczka ze Stowarzyszeniem Kultury i Sztuki w Machnicach

15-16 czerwca 2024r. – Wycieczka ze Stowarzyszeniem Kultury i Sztuki w Machnicach

Otwarte Mistrzostwa Powiatu Trzebnickiego w Szachach Indywidualnych

Otwarte Mistrzostwa Powiatu Trzebnickiego w Szachach Indywidualnych

Wisznia Mała – I Przegląd Orkiestr Dętych

Wisznia Mała – I Przegląd Orkiestr Dętych

Ogólnopolska Wystawa Święto Konia w Machnicach

Ogólnopolska Wystawa Święto Konia w Machnicach