Jak centra logistyczne wpływają na najbliższe otoczenie?

W erze globalizacji i rosnącego zapotrzebowania na szybką dostawę towarów centra logistyczne stały się nieodłącznym elementem krajobrazu wielu regionów. Choć przynoszą one niewątpliwe korzyści gospodarcze, nie można ignorować ich wpływu na najbliższą okolicę i my jako mieszkańcy gminy, w której ma powstać takie centrum logistyczne (największe na Dolnym Śląsku, jedno z największych w Polsce), nie możemy tych negatywnych czynników bagatelizować.

To, że ktoś nie mieszka w Malinie, to wcale nie znaczy, że tych czynników nie odczuje.

Zwiększony ruch drogowy

Jednym z najbardziej widocznych skutków działalności centrów logistycznych jest wzrost natężenia ruchu drogowego. Ciężarówki dostarczające i odbierające towary mogą znacząco obciążyć lokalną infrastrukturę drogową, prowadząc do korków i zwiększającego się poziomu hałasu. Samochody, które będą obsługiwać planowane centrum logistyczne w Malinie, będę codziennie poruszać się po naszych drogach gminnych. Najbardziej obciążone będą skrzyżowania z dawną drogą krajową nr 5 w pobliżu Kryniczna. Kierowcy będą musieli jakoś włączyć się do ruchu, a my będziemy musieli się pogodzić z tym, że na naszych drogach pojawi się kilka tysięcy użytkowników dziennie więcej.

Nawiasem mówiąc, widziałem hale magazynowe firmy Hillwood w Sycowie i Oleśnicy. Tam odległość tych hal od zjazdu na drogę ekspresową wynosi około 0,5 km. Planowane rondo w Malinie, na ulicy Sportowej będzie oddalone od węzła w Krynicznie o ponad 3 kilometry!

Zanieczyszczenie środowiska

Centra logistyczne są źródłem zanieczyszczenia powietrza, głównie ze względu na emisję spalin przez pojazdy ciężarowe. Dodatkowo intensywna eksploatacja terenów pod budowę magazynów i dróg dojazdowych często wiąże się z degradacją lokalnych ekosystemów. W rejonach, gdzie powstają nowe centra, często obserwuje się wzrost poziomu pyłów zawieszonych i hałasu, co oczywiście będzie negatywnie wpływać na jakość życia Malinian, ale nie tylko. Samochody będą przejeżdżać również przez Kryniczno i Psary.

Wpływ na społeczność lokalną

Choć obecność centrów logistycznych może przynosić miejsca pracy, często wpływa negatywnie na jakość życia mieszkańców. Hałas (również w nocy), zanieczyszczenie i ciągły ruch mogą obniżać standardy życiowe i wpływać na zdrowie ludzi. W miejscowościach położonych w pobliżu centrów logistycznych mieszkańcy skarżą się na problemy ze snem i stres związany z ciągłym ruchem pojazdów. Często problemem jest również łuna świetlna unosząca się nad magazynami.

Estetyka krajobrazu

Wpływ centrów logistycznych na krajobraz jest nie do przecenienia. Wielkie hale magazynowe i betonowe parkingi dla ciężarówek dominują nad naturalnym krajobrazem, co może prowadzić do utraty lokalnego charakteru i estetyki regionu. Jeżeli komuś nie przeszkadzają takie widoki to, czemu nie wybudował się w pobliżu Bielan Wrocławskich? Na obszarach wiejskich, które były kiedyś zielone i spokojne, pojawienie się centrów logistycznych może całkowicie zmienić krajobraz, czyniąc go bardziej przemysłowym i mniej przyjaznym dla mieszkańców i turystów.

Podsumowując, centra logistyczne są kluczowym elementem współczesnej gospodarki, ale ich rozwój musi być starannie przemyślany, aby zminimalizować negatywny wpływ na środowisko i społeczność lokalną. Wymaga to równowagi między rozwojem gospodarczym a ochroną środowiska i dobrostanem społeczności i przede wszystkim nie może naruszać zawartych wcześniej umów społecznych.

Andrzej Podrez

[ Mieszkam w gminie Wisznia Mała od 17 lat. W latach 2010-2018 prowadziłem mały portal informacyjny WiszniaMala.net. #Wisznia Mała jest jego kontynuacją. ] [ Byłem Członkiem Zarządu Stowarzyszenia Wysoki Kościół w okresie jego największej świetności. Jestem współautorem projektów, dzięki którym w wysokokościelskim parku pojawiło się bardzo oryginalne urządzenie do kalisteniki (parkour), ścieżka zdrowia oraz wiele elementów małej architektury. ] [ Wspomagałem kilka naszych lokalnych społeczności w tworzeniu e-sołectw. Malin, Psary, Wysoki Kościół czy nawet Czeszów to najważniejsze z nich. ] [ Jestem fascynatem biegania i miłośnikiem psów. Byłem pomysłodawcą zorganizowania w Wiszni Małej Pucharu Polski w Dogtrekkingu. Zawody, których zostałem koordynatorem, odbyły się w 2015 roku i ściągnęły do naszej gminy ponad 200 macherów z psami. ] [ Zawodowo zajmuję się poligrafią. ] [ Prowadzę również bloga o net-billingu. ]

W tej kategorii:

Z Międzyborza do Wiszni Małej – Jarosław Głowacki zastępcą wójta

20 maja 2024 r. wójt Jakub Bronowicki powołał Jarosława Głowackiego, byłego burmistrza Międzyborza na stanowisko zastępcy wójta. Postanowiłem zebrać o nim kilka ciekawostek. Ten 55. letni samorządowiec piastował stanowisko burmistrza…

Czytaj dalej
13 lat dyskryminacji w Gminie Wisznia Mała. Część I – drogi

Budowa infrastruktury drogowej odgrywa kluczową rolę w rozwoju małych ojczyzn. Brak odpowiedniej sieci dróg może prowadzić do konfliktów społecznych, które nie zawsze ograniczać się będą do tak prostych scenariuszy, jak…

Czytaj dalej

Nie przegap

Gminny Dzień Dziecka w Ozorowicach

Gminny Dzień Dziecka w Ozorowicach

15. Folkloriada w Szymanowie już w sobotę 18 maja

15. Folkloriada w Szymanowie już w sobotę 18 maja

15-16 czerwca 2024r. – Wycieczka ze Stowarzyszeniem Kultury i Sztuki w Machnicach

15-16 czerwca 2024r. – Wycieczka ze Stowarzyszeniem Kultury i Sztuki w Machnicach

Otwarte Mistrzostwa Powiatu Trzebnickiego w Szachach Indywidualnych

Otwarte Mistrzostwa Powiatu Trzebnickiego w Szachach Indywidualnych

Wisznia Mała – I Przegląd Orkiestr Dętych

Wisznia Mała – I Przegląd Orkiestr Dętych

Ogólnopolska Wystawa Święto Konia w Machnicach

Ogólnopolska Wystawa Święto Konia w Machnicach