Kandydujesz do Rady Powiatu Trzebnickiego, ale dotychczas działałaś lokalnie – w swojej wiosce Malin.
Masz rację, działam lokalnie od ponad 5 lat, ale moje działania dotyczą także gminy oraz zadań powiatu. Najłatwiej jest pracować dla swojej miejscowości, bo jestem jej rodowitą mieszkanką Malina i znam większość lokalnych problemów. Wiele pomysłów realizuję jednak w porozumieniu z gminą, powiatem i sąsiednimi wioskami, a także z organizacjami pozarządowymi. Uważam, że współpraca w partnerstwie przynosi większe efekty.
Możesz powiedzieć, jakie konkretne działania podejmowałaś?
W 2011 wyszłam z inicjatywą przystąpienia Malina do Programu Odnowy Wsi Dolnośląskiej, powstała Grupa Odnowa Wsi, której jestem liderką. Wiem, że pod wpływem naszych działań w wielu innych wsiach gminy również powstały takie grupy. Opracowaliśmy strategię rozwoju wsi i realizujemy jej założenia. Jako jedna z pierwszych z Twoją pomocą założyłam i administruję stroną internetową wsi www.malin.org.pl . Później powstała strona na Facebooku: www.facebook.com/WiesMalin .
W 2012 przystąpiliśmy do akcji Masz Głos Masz Wybór, a nasze działania zostały dostrzeżone w skali kraju nominacją do nagrody Super Samorząd sygnowanej przez Prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego. Cały czas pracuję na stworzeniem wioski tematycznej – oczywiście malinowy temat determinuje nazwa wioski – Malin. Jako pierwsi w gminie przygotowaliśmy grę terenową (questing) z cyklu Wyprawy Odkrywców. Herb Malina, tablica informacyjna przy świetlicy, malinowe witacze, prowadzenie zespołu dziecięcego „Malinowe Gwiazdki”, piramida na placu zabaw, zakup małego AGD na wyposażenie świetlicy – to też moje pomysły i realizacje.
Wspólnie z władzami Malina i mieszkańcami, przy udziale gminy, uporządkowaliśmy teren przy świetlicy, wyposażyliśmy świetlicę w sprzęt nagłośnieniowy i sprzęt kuchenny.
Zajmuję się także organizacją powiatowego przeglądu zespołów ludowych „Kolorowe Wsie” (wcześniej Folkloriada), organizacją dnia dziecka, mikołajków, dnia matki i ojca czy akcji sprzątania Malina na dzień ziemi.
Pod wpływem moich wniosków rada gminy pracuje nad podjęciem uchwały w sprawie inicjatywy lokalnej, programu współpracy gminy z mieszkańcami, do której wciągnęłam 7 kolejnych sołectw.
Dzięki m.in. moim wielokrotnym interwencjom i prośbom droga powiatowa Kryniczno-Malin-Ligota Piękna została wpisana do Programu Przebudowy Dróg Lokalnych (tzw. schetynówki) i w tym roku remont został wykonany. Interweniowałam też w sprawie rozwiązania problemu korka w Krynicznie i w końcu Rada Powiatu podjęła uchwałę o przejęciu zadania od GDDKiA wiążącego się z utworzeniem lewoskrętu do Rogoża.
To są działania społeczne, ale wiem że prowadzisz również działalność w partii politycznej.
Od 5 lat jestem członkiem Platformy Obywatelskiej. Z mojej inicjatywy powstało koło PO Wisznia Mała, którego jestem przewodniczącą. Jestem jedyną kobietą w zarządzie Platformy Obywatelskiej Powiatu Trzebnickiego pełniąc jednocześnie funkcję wiceprzewodniczącej.
Do Rady Powiatu kandyduję z 3 miejsca listy Platformy Obywatelskiej nr 4 w okręgu Wisznia Mała i Zawonia.
Dużo już osiągnęłaś. Jakie masz plany na przyszłość? Masz jeszcze pomysły?
Mogłabym powiedzieć, że pomysłów i energii do ich realizacji nigdy mi nie brakuje. Już realizowany jest plan rewitalizacji parku gminnego w Malinie. W październiku b.r. w uzupełnieniu do budżetu gminy został wpisany projekt, który będzie zawierał nie tylko odnowienie drzewostanu, ale także siłownie zewnętrzną, plac zabaw, ławki oraz oświetlenie ścieżek. Chciałabym swoje doświadczenie przenieść teraz na cały powiat. Choć najbliższa jest mi gmina Wisznia Mała, to w całym powiecie jest dużo do zrobienia. Trzeba pracować na rozwojem działalności gospodarczej, skutecznie pozyskiwać środki unijne dla rozwoju powiatu, poprawić infrastrukturę edukacyjną i sportową. Ważnym punktem mojego programu, wynikającym z dotychczasowej działalności, jest wspieranie lokalnych inicjatyw, działań społecznych wychodzących naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, bo pochodzących od nich samych.
Dlaczego kandydujesz do Rady Powiatu?
Zdecydowałam się startować w wyborach by mieć wpływ na rozwój naszego powiatu. Jak już wcześniej mówiłam – chcę przenieść swoje doświadczenie i pomysły na cały powiat. Większy obszar to większe możliwości. Chciałabym pomagać mieszkańcom w realizacji ich planów, a jako radna w powiecie będę miała realny wpływ na to, co dzieje się w mojej małej ojczyźnie. Mam nadzieję, że swoją energię i zapał będę mogła realizować w Radzie Powiatu Trzebnickiego. Pracę w samorządzie to wyzwanie, któremu będę chciała jak najlepiej sprostać.
Na koniec chciałabym zachęcić wszystkich do wejścia na moją stronę www.jurzysta-zietek.pl oraz odwiedzenia mojego profilu na Facebooku www.facebook.com/MarzannaJZ
Dziękuję za rozmowę.