Kościół parafialny pw. Niepokalanego Serca NMP w Wysokim Kościele

W 1296 roku stał na wzgórzu kościół, od którego nazwę przejęła wioska. Nie przetrwał on do naszych czasów. Udało się to neogotyckiemu kościołowi  zbudowanemu przez protestantów w II połowie XIX wieku. Po II Wojnie Światowej został przejęty przez katolickich osiedleńców z Siemianówki. Po wojnie odnowiono poszycie dachu i elewację kościoła. Początkowo opiekę duszpasterską w kościele sprawowali księża salwatorianie z Trzebnicy. Od roku 1953 prowadzone są księgi metrykalne. Od 23 kwietnia 1972 roku funkcjonuje nowa parafia z podziału parafii w Trzebnicy. Kronika parafii prowadzona była już wtedy od roku.


Świątynia w Wysokim Kościele jest budowlą jednoprzestrzenną na planie prostokąta z siodłowym dachem, bez zaznaczonego z zewnątrz prespiterium. Widać tylko okrągłe okno znajdujące się nad ołtarzem głównym. Do bryły głównej dodana jest mała zakrystia z dachem pulpitowym oraz wieża z przyporami, która, w przeciwieństwie do reszty budynku, nie jest otynkowana. Nad zakrystią widać ślepe okna. Wieża posiada neogotycki portal wejściowy. Jest podzielona gzymsami, w górnej części ma z każdej strony podwójne okno z zegarem w polu objętym ostrołukiem.
Drewniane empory zostały zlikwidowane w latach 1962-63. Obecnie nad wejściem znajduje się chór muzyczny z prospektem organowym w stylu gotyckim. Płaski strop kościoła podkreślony został gzymsem z delikatną fasetą. Ostrołukowe okna posiadają witraże z przedstawieniami Boga Ojca, Matki Boskiej, a także aniołów. Jest także przedstawienie Jezusa Pantokratora.
W roku 1964 wstawiono nowy ołtarz główny projektu inż. Krzywobłockiego. W centrum ołtarza znajduje się nisza z figurą Niepokalanego Serca Maryi. Przy mensie stoi srebrny krucyfiks z pozłacaną figurą Chrystusa oraz wizerunkami czterech ewangelistów na zakończeniach ramion krzyża. Po przeciwnej stronie znajduje się, ornamentowa w kształcie krzyża, mównica. Na prawo od ołtarza wisi obraz św. Jadwigi Śląskiej ze swoimi typowymi atrybutami. Stacje Drogi Krzyżowej zostały okazane w formie płaskorzeźb.
Na terenie kościoła znajdują się dziewiętnastowieczne kaplice grobowe rodzin von Schultze oraz von Lobbekke, a także grota Matki Bożej z Lourdes. Przy zakrysti znajduje się jedyny ocalały z ewangelickiego cmentarza pomnik nagrobny Wilhelma Engela.
Kościołem opiekuje się ksiądz proboszcz Józef Sadkiewicz SDS.

Tekst pochodzi z albumu
Kościoły Archidiecezji Wrocławskiej Nasze Dziedzictwo Tom II

Opublikowano za zgodą Wydawcy:

Wydawnictwo Ikona
ul. Kossaka 72
85-307 Bydgoszcz
tel. (52)3754293

Bartosz Glapa
531455582
bartosz@ikonastudio.pl

 

Andrzej Podrez

[ Mieszkam w gminie Wisznia Mała od 17 lat. W latach 2010-2018 prowadziłem mały portal informacyjny WiszniaMala.net. #Wisznia Mała jest jego kontynuacją. ] [ Byłem Członkiem Zarządu Stowarzyszenia Wysoki Kościół w okresie jego największej świetności. Jestem współautorem projektów, dzięki którym w wysokokościelskim parku pojawiło się bardzo oryginalne urządzenie do kalisteniki (parkour), ścieżka zdrowia oraz wiele elementów małej architektury. ] [ Wspomagałem kilka naszych lokalnych społeczności w tworzeniu e-sołectw. Malin, Psary, Wysoki Kościół czy nawet Czeszów to najważniejsze z nich. ] [ Jestem fascynatem biegania i miłośnikiem psów. Byłem pomysłodawcą zorganizowania w Wiszni Małej Pucharu Polski w Dogtrekkingu. Zawody, których zostałem koordynatorem, odbyły się w 2015 roku i ściągnęły do naszej gminy ponad 200 macherów z psami. ] [ Zawodowo zajmuję się poligrafią. ] [ Prowadzę również bloga o net-billingu. ]

W tej kategorii:

Próby obciążeniowe mostu MS-41

Na budowie drogi ekspresowej S5 Korzeńsko – Wrocław odbyły się próby obciążeniowe mostu drogowego MS-41 przebiegającego nad rzeką Widawą. Ich celem było sprawdzenie konstrukcji obiektu, a do testów wykorzystano siedem…

Czytaj dalej

Nie przegap

Gminny Dzień Dziecka w Ozorowicach

Gminny Dzień Dziecka w Ozorowicach

15. Folkloriada w Szymanowie już w sobotę 18 maja

15. Folkloriada w Szymanowie już w sobotę 18 maja

15-16 czerwca 2024r. – Wycieczka ze Stowarzyszeniem Kultury i Sztuki w Machnicach

15-16 czerwca 2024r. – Wycieczka ze Stowarzyszeniem Kultury i Sztuki w Machnicach

Otwarte Mistrzostwa Powiatu Trzebnickiego w Szachach Indywidualnych

Otwarte Mistrzostwa Powiatu Trzebnickiego w Szachach Indywidualnych

Wisznia Mała – I Przegląd Orkiestr Dętych

Wisznia Mała – I Przegląd Orkiestr Dętych

Ogólnopolska Wystawa Święto Konia w Machnicach

Ogólnopolska Wystawa Święto Konia w Machnicach