Nic o nas bez nas – zostało tylko kilka dni na wyrażenie opinii

Niekiedy pozornie nieistotne sprawy okazują się mieć jednak znaczącą wartość. Przegapimy ten moment kiedy można działać i nagle za oknem wyrasta nam 5 piętrowy blok, ograniczający dostęp do światła. Wiem, bo sam to doświadczyłem.

Pech chce, że zbudowała ten budynek ta sama firma, która dzisiaj czeka na zielone światło w sprawie znacznie większej inwestycji w nowym miejscu, do którego wraz z rodziną się przeprowadziliśmy. I mieliśmy poczucie, że jest już naszym miejscem docelowym.

Nauczony doświadczeniem, tym razem poświęciłem chwilę, aby zrozumieć jak i kiedy, mogę mieć wpływ na to co będzie rosło w moim sąsiedztwie.

Ale po kolei. Zanim ktokolwiek tutaj coś zbuduje, musi uzyskać zgodę. Formalnie odbywa się to w ten sposób, że gmina ustala Studium Zagospodarowania Przestrzennego. W jego ramach określa formę użytkowania i warunki dla wybranych terenów. Czyli od niego zależy, czy w mojej okolicy będą tereny przemysłowe, czy jednak mieszkaniowe. I jakiego typu.

Zanim jednak gmina cokolwiek ustali, konsultuje to z mieszkańcami. Nasza gmina postanowiła zrobić to w szerokiej formule. Nie tylko wymaganych konsultacji po przedstawieniu projektu Studium, ale także dodatkowych, wcześniejszych konsultacji, które nazwała pogłębionymi. Mamy więc dwa etapy konsultacji, z których pierwszy kończy się 2 lipca 2024r.

W ramach Pogłębionych Konsultacji zorganizowano jedno spotkanie online i na stronie gminy można znaleźć ankietę do wypełnienia:

partycypacja.info/partycypacja/gmina_wisznia_mala

Jako że są to konsultacje nieobowiązkowe, tylko od dobrej woli gminy i jej szacunku do mieszkańców zależy, czy zostaną one uwzględnione. Czy warto w takim razie w ogóle tracić na nie czas?

Jak spojrzymy na mapę przygotowaną przez gminę, zaskoczeniem może być dysproporcja obszarów. Malin, wymieniony jako jedna z wielu miejscowości objętych proponowanym Studium ma w nim obszar znacznie większy niż wszystkie pozostałe razem. To tylko pozornie jednak bez znaczenia dla pozostałych miejscowości.

Specyfiką naszej gminy jest to, że wielu jej mieszkańców dojeżdża do Wrocławia do pracy, na zakupy i w wielu innych sprawach codziennych. Wyobraźmy sobie, że nagle wjazd na drogę S5 okaże się niemal niemożliwy. Inwestor wspomniany na wstępie, już czeka i sam deklaruje u siebie ruch dodatkowych 8000 pojazdów na dobę. To oznaczałoby czterokrotnie większy ruch niż obecnie, a nie bez znaczenia jest też sam charakter pojazdów. Pomiędzy czterometrową osobową Skodą a 18 metrowym TIR-em występuje bowiem całkiem istotna różnica.

Nasza gmina nie słynie z szybkości budowy dróg, dlatego weźmy pod uwagę także konieczność przebudowy istniejących rond (są za małe dla ciężarówek z naczepą) i dodania dodatkowych elementów. To oznacza długi okres z rozkopanymi drogami, ruchem wahadłowym i generalnie korki. Jeśli komuś brakowało tego elementu pejzażu wrocławskiego, to będzie miał okazję to nadrobić.

Nie zapomnijmy, że po rozbudowie, jadący z kierunku Ligota Piękna – Wisznia Mała w kierunku Wrocławia zawsze będą musieli ustąpić pierwszeństwa transportowi przemysłowemu. Przepisy ruchu drogowego wyraźnie wskazują, że wjeżdżające wcześniej na rondo, samochody transportowe będą w prawie. I nic z tym później już nie zrobimy, dlatego warto skierować do gminy uwagi już teraz.

Gmina powinna uwzględnić efekty konsultacji pogłębionych, zwłaszcza jeśli mieszkańcy aktywnie się w nie zaangażują. Na ich podstawie przygotowany ma zostać projekt Studium, który ma zostać wyłożony do końca wakacji. Następnie odbędzie się druga, obowiązkowa, część konsultacji.

Po uchwaleniu przez gminę, Studium stanowi kluczowy dokument planowania przestrzennego w gminie, a jego zapisy wiążą tak potencjalnych inwestorów jak i władze gminy. I choćby z tego powodu warto zainteresować się konsultacjami, nawet jeśli nie mieszka się bezpośrednio przy terenie objętym Studium. Efekty zmian i wprowadzonych planów pozostaną z nami na dłużej

Pamiętaj nic o nas bez nas! Wypełnij ankietę:

LINK

W tej kategorii:

Zielony Malin to nie drzewka sadzone pod linijkę wokół hal magazynowych

Chciałoby się powiedzieć za górami, za lasami… Choć nie za górami, a między nimi i Wzgórzami Trzebnickimi, przy lesie z aktywnym wyrębem… leży wieś pełna mądrych ludzi i wielu innych…

Czytaj dalej
Okiem psychologa: jesteś tym gdzie mieszkasz

Mieszkam w Malinie od 15 lat i z niepokojem dowiaduję się z dokumentacji* o planowanej bezpowrotnej dewastacji  środowiska naturalnego w naszym otoczeniu. Od ponad 25 lat zajmuję się zagadnieniami zdrowia,…

Czytaj dalej

Nie przegap

Gminny Dzień Dziecka w Ozorowicach

Gminny Dzień Dziecka w Ozorowicach

15. Folkloriada w Szymanowie już w sobotę 18 maja

15. Folkloriada w Szymanowie już w sobotę 18 maja

15-16 czerwca 2024r. – Wycieczka ze Stowarzyszeniem Kultury i Sztuki w Machnicach

15-16 czerwca 2024r. – Wycieczka ze Stowarzyszeniem Kultury i Sztuki w Machnicach

Otwarte Mistrzostwa Powiatu Trzebnickiego w Szachach Indywidualnych

Otwarte Mistrzostwa Powiatu Trzebnickiego w Szachach Indywidualnych

Wisznia Mała – I Przegląd Orkiestr Dętych

Wisznia Mała – I Przegląd Orkiestr Dętych

Ogólnopolska Wystawa Święto Konia w Machnicach

Ogólnopolska Wystawa Święto Konia w Machnicach