13 czerwca 2024 roku o godz. 17.30, w Bibliotece w Wiszni Małej, będzie można się spotkać ze Sławkiem Gortychem, blogerem (Zagubiony w Karkonoszach) i autorem książek. Spotkanie odbędzie się w ramach akcji promocyjnej ostatniej książki Sławomira Gortycha: Schronisko, które spowijał mrok. Autor, na swoim profilu na Facebook-u w ten sposób mówi o swojej książce:
Przede wszystkim będzie to powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami – część fabuły oparta jest o historię skandalu dyplomatycznego z udziałem radzieckich dygnitarzy i tajemniczego zaginięcia jednego z uczniów Liceum w Cieplicach w 1947 roku – tę historię poznałem bezpośrednio od Czytelniczki z Jeleniej Góry. Natomiast „schroniskowe” elementy fabuły oparłem o akta bardzo mało dziś znanego śledztwa, które tuż po II wojnie światowej prowadziła w karkonoskich schroniskach Najwyższa Izba Kontroli. Protokoły przesłuchań świadków przechowywane w Archiwach Państwowych okazały się dla mnie kopalnią kryminalnej wiedzy i doskonałą inspiracją. Niektórzy bohaterowie są więc oparci o rzeczywiste pierwowzory!
Będzie też bardzo, bardzo ważny wątek goprowski, z którego jestem szczególnie dumny, bo powstał on przy aktywnym udziale kilku ratowników grupy karkonoskiej GOPR, którzy podzielili się ze mną swoją wiedzą i doświadczeniami, a także czuwali nad redakcją książki, tak, żeby opisy akcji ratunkowych uczynić jak najbardziej wiarygodnymi. Będą więc lawiny (w tym słynna z Białego Jaru!), zamarznięcia, zaginięcia, burze śnieżne i mgły, słowem: wszystko to, co oferują Karkonosze zimą!
CHCIAŁBYM ZAPOWIEDZIEĆ TAKŻE powrót „piątkowych” opowieści na „Zagubionym w Karkonoszach” na najbliższe kilka tygodni, ale w nowej formie! Teraz, w ramach opowiadania o „Schronisku, które spowijał mrok” przygotowałem dla Was filmy, które (jeszcze zimą!) nakręciliśmy w miejscach, gdzie toczy się akcja powieści. Zdradzę w nich (w rozsądnej ilości), jak niezwykła historia na Was czeka! Dlatego teraz, co piątek zaglądajcie na „Zagubionego” na wspólne literackie wędrówki śladami głównego bohatera trzeciego tomu, którym będzie… Tomasz Wilczur, pisarz, autor kryminałów!
Na koniec zostawiam opis powieści, który znajdzie się na jej okładce:
Wrzesień 1947, Cieplice. Uczeń miejscowego liceum zostaje oskarżony o zamach na wysokich radzieckich dygnitarzy. Międzynarodowy skandal wisi w powietrzu, a chłopak musi uciekać.
Grudzień 1991 roku. Do karkonoskiego schroniska Strzecha Akademicka przyjeżdża Andrzej Czerwiński. Mężczyzna chce poznać prawdę o przeszłości ojca, dawnego kierownika Strzechy, który zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Kilka dni późnej ciało Andrzeja zostaje odnalezione podczas akcji ratunkowej po najtragiczniejszej w historii polskich gór lawinie.
Marzec 2007 roku. Za namową swojego przyjaciela Maksymiliana autor kryminałów Tomasz Wilczur jedzie w Karkonosze z zamiarem napisania powieści inspirowanej tajemniczą śmiercią Czerwińskiego. Pisarz docieka prawdy o zdarzeniach sprzed lat, ale im więcej wie, tym bardziej narasta w nim poczucie, że każdy ma coś do ukrycia…
Co było przyczyną śmierci Andrzeja Czerwińskiego i jaki związek ma zaginięcie jego ojca z wydarzeniami z Cieplic? Tomasz Wilczur swoimi niewygodnymi pytaniami zaczyna rozsadzać zamknięty układ, który latami strzegł tajemnicy o mrocznej przeszłości Strzechy Akademickiej.
W imieniu Autora – zapraszamy!