Sukces społeczności: mieszkańcy powstrzymali budowę spalarni

Po blisko trzech latach nieustępliwych działań, mieszkańcy Wrocławia oraz gmin Długołęka i Wisznia Mała odnieśli spektakularne zwycięstwo. Inicjatywa “STOP wrocławskiej spalarni” doprowadziła do rezygnacji firmy Fortum z budowy spalarni śmieci. To triumf determinacji i zaangażowania społeczników, którzy pokazali, że wspólnymi siłami można dokonać zmian.

Wyróżniającym się aspektem inicjatywy była jej organizacja. Liderzy, wykorzystali swoje umiejętności zdobyte podczas kursów takich jak VI edycja Kuźni Kampanierów, aby skutecznie mobilizować mieszkańców i wpływać na decyzje urzędnicze. Ich wysiłki zaowocowały złożeniem Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej, która miała na celu wykreślenie planowanej spalarni z Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami.

Sylwester Górski – Kandydat na Radnego Gminy Wisznia Mała z okręgu nr 7 (Ligota Piękna):


Komitet społeczny zadbał również o estetyczną i przekonującą prezentację swoich działań. Profesjonalnie przygotowane grafiki, zdjęcia i materiały wideo znacząco przyczyniły się do zwiększenia świadomości problemu i przyciągnięcia uwagi opinii publicznej.

Mimo tego sukcesu mieszkańcy są świadomi, że walka z planami budowy spalarni to proces długotrwały. Wymaga ciągłej gotowości do działania i współpracy na różnych poziomach społeczności lokalnych. Jak podkreślają członkowie Stowarzyszenia Zielona Wola, każdy dzień bez spalarni to zwycięstwo i ważne jest, aby nie ustawać w działaniach na rzecz lepszej przyszłości.

Przykład STOP Wrocławskiej Spalarni pokazuje, że zaangażowanie obywatelskie i odpowiednia strategia mogą przynieść realne efekty. Jest to inspiracja dla innych społeczności, które stoją w obliczu podobnych wyzwań. Warto pamiętać, że lokalny opór może mieć globalne znaczenie.

A tymczasem Władze Gminy Wisznia Mała chwalą się na swoim facebookowym profilu, że to zasługa gminy oraz Wójta Gminy Wisznia Mała:

Więcej na: Instytut Spraw Obywatelskich

 • Andrzej Podrez

  [ Mieszkam w gminie Wisznia Mała od 17 lat. W latach 2010-2018 prowadziłem mały portal informacyjny WiszniaMala.net. #Wisznia Mała jest jego kontynuacją. ] [ Byłem Członkiem Zarządu Stowarzyszenia Wysoki Kościół w okresie jego największej świetności. Jestem współautorem projektów, dzięki którym w wysokokościelskim parku pojawiło się bardzo oryginalne urządzenie do kalisteniki (parkour), ścieżka zdrowia oraz wiele elementów małej architektury. ] [ Wspomagałem kilka naszych lokalnych społeczności w tworzeniu e-sołectw. Malin, Psary, Wysoki Kościół czy nawet Czeszów to najważniejsze z nich. ] [ Jestem fascynatem biegania i miłośnikiem psów. Byłem pomysłodawcą zorganizowania w Wiszni Małej Pucharu Polski w Dogtrekkingu. Zawody, których zostałem koordynatorem, odbyły się w 2015 roku i ściągnęły do naszej gminy ponad 200 macherów z psami. ] [ Zawodowo zajmuję się poligrafią. ] [ Prowadzę również bloga o net-billingu. ]

  W tej kategorii:

  Z Międzyborza do Wiszni Małej – Jarosław Głowacki zastępcą wójta

  20 maja 2024 r. wójt Jakub Bronowicki powołał Jarosława Głowackiego, byłego burmistrza Międzyborza na stanowisko zastępcy wójta. Postanowiłem zebrać o nim kilka ciekawostek. Ten 55. letni samorządowiec piastował stanowisko burmistrza…

  Czytaj dalej
  13 lat dyskryminacji w Gminie Wisznia Mała. Część I – drogi

  Budowa infrastruktury drogowej odgrywa kluczową rolę w rozwoju małych ojczyzn. Brak odpowiedniej sieci dróg może prowadzić do konfliktów społecznych, które nie zawsze ograniczać się będą do tak prostych scenariuszy, jak…

  Czytaj dalej

  Nie przegap

  Gminny Dzień Dziecka w Ozorowicach

  Gminny Dzień Dziecka w Ozorowicach

  15. Folkloriada w Szymanowie już w sobotę 18 maja

  15. Folkloriada w Szymanowie już w sobotę 18 maja

  15-16 czerwca 2024r. – Wycieczka ze Stowarzyszeniem Kultury i Sztuki w Machnicach

  15-16 czerwca 2024r. – Wycieczka ze Stowarzyszeniem Kultury i Sztuki w Machnicach

  Otwarte Mistrzostwa Powiatu Trzebnickiego w Szachach Indywidualnych

  Otwarte Mistrzostwa Powiatu Trzebnickiego w Szachach Indywidualnych

  Wisznia Mała – I Przegląd Orkiestr Dętych

  Wisznia Mała – I Przegląd Orkiestr Dętych

  Ogólnopolska Wystawa Święto Konia w Machnicach

  Ogólnopolska Wystawa Święto Konia w Machnicach