Wisznia Mała znokautowana

Małe klimatyczne wioski na Wzgórzach Trzebnickich i w okolicach Lasu Malińskiego (ale z zadbanymi drogami wewnętrznymi) mogłyby być motorem napędowym naszej gminy. Mogłyby przyciągnąć do niej większą ilość mieszkańców płacących podatki a wraz z nimi mały i większy biznes.  To, że nie ma drogi S5 to żadne wytłumaczenie. Korki na drodze krajowej 94 są porównywalne do tych na „piątce”.

Jednak Władze Gminy Wisznia Mała od wielu lat mają inny pomysł na naszą gminę i największe środki przeznaczają na kilka największych miejscowości nie położonych już tak atrakcyjnie.

Konsekwencją takiej polityki jest zastój w budownictwie mieszkaniowym. Poniższy wykres i tabela przedstawiają ilość mieszkań oddanych do użytkowania w latach 2002-2012 w gminach sąsiadujących z Wrocławiem.

 

Poniższy wykres i tabela przedstawiają ilość budynków mieszkalnych oddanych do użytkowania w latach 2002-2012 w gminach sąsiadujących z Wrocławiem. Nasza gmina oczywiście na szarym końcu.

 

 

To oczywiście przekłada się na dochody gminy. W 2012 roku wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych były następujące:

 • Wisznia Mała – 5 937 458 zł
 • Żórawina – 6 131 154 zł
 • Miękinia – 7 561 044 zł
 • Czernica – 9 713 178 zł
 • Siechnice – 14 263 217 zł
 • Kąty Wrocławskie – 15 879 248 zł
 • Długołęka – 19 595 297 zł
 • Kobierzyce – 21 991 498 zł

Na marginesie: ostatnio byłem w Pierwoszowie. Wieś rozbudowuje się wzdłuż ul Leśnej prowadzącej do… fermy drobiu. Wystarczyłoby kilka lub kilkanaście lat temu zbudować również inną drogę, prostopadłą do ulicy Wrocławskiej prowadzącą w zupełnie przeciwnym kierunku.

 • Andrzej Podrez

  [ Mieszkam w gminie Wisznia Mała od 17 lat. W latach 2010-2018 prowadziłem mały portal informacyjny WiszniaMala.net. #Wisznia Mała jest jego kontynuacją. ] [ Byłem Członkiem Zarządu Stowarzyszenia Wysoki Kościół w okresie jego największej świetności. Jestem współautorem projektów, dzięki którym w wysokokościelskim parku pojawiło się bardzo oryginalne urządzenie do kalisteniki (parkour), ścieżka zdrowia oraz wiele elementów małej architektury. ] [ Wspomagałem kilka naszych lokalnych społeczności w tworzeniu e-sołectw. Malin, Psary, Wysoki Kościół czy nawet Czeszów to najważniejsze z nich. ] [ Jestem fascynatem biegania i miłośnikiem psów. Byłem pomysłodawcą zorganizowania w Wiszni Małej Pucharu Polski w Dogtrekkingu. Zawody, których zostałem koordynatorem, odbyły się w 2015 roku i ściągnęły do naszej gminy ponad 200 macherów z psami. ] [ Zawodowo zajmuję się poligrafią. ] [ Prowadzę również bloga o net-billingu. ]

  W tej kategorii:

  Próby obciążeniowe mostu MS-41

  Na budowie drogi ekspresowej S5 Korzeńsko – Wrocław odbyły się próby obciążeniowe mostu drogowego MS-41 przebiegającego nad rzeką Widawą. Ich celem było sprawdzenie konstrukcji obiektu, a do testów wykorzystano siedem…

  Czytaj dalej

  Nie przegap

  Gminny Dzień Dziecka w Ozorowicach

  Gminny Dzień Dziecka w Ozorowicach

  15. Folkloriada w Szymanowie już w sobotę 18 maja

  15. Folkloriada w Szymanowie już w sobotę 18 maja

  15-16 czerwca 2024r. – Wycieczka ze Stowarzyszeniem Kultury i Sztuki w Machnicach

  15-16 czerwca 2024r. – Wycieczka ze Stowarzyszeniem Kultury i Sztuki w Machnicach

  Otwarte Mistrzostwa Powiatu Trzebnickiego w Szachach Indywidualnych

  Otwarte Mistrzostwa Powiatu Trzebnickiego w Szachach Indywidualnych

  Wisznia Mała – I Przegląd Orkiestr Dętych

  Wisznia Mała – I Przegląd Orkiestr Dętych

  Ogólnopolska Wystawa Święto Konia w Machnicach

  Ogólnopolska Wystawa Święto Konia w Machnicach