Wzgórza Trzebnickie – ciekawostki

W poszukiwaniu materiałów do projektu natrafiłem na bardzo ciekawą publikację dr Bartosza Korabiewskiego i doc dr Janusza Kidy z Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego p.t.  Wzgórza Trzebnickie – materiały do ćwiczeń terenowych.

W publikacji tej autorzy bardzo dokładnie wyjaśnili czym różnią się Wzgórza Trzebnickie od Wału Trzebnickiego oraz Grzbietu Trzebnickiego. Lektura obowiązkowa dla każdego kto interesuje się naszym regionem:

Wzgórza Trzebnickie są częścią Wału Trzebnickiego, który jest równoleżnikowym pasmem wzniesień o dł. ok. 200 km, szer. kilkunastu km i wysokości względnej 100 – 150 m. Wydziela się tu mezoregiony:

 • Wzniesienia Żarskie
 • Wzgórza Dalkowskie
 • Obniżenie Ścinawskie
 • Wzgórza Trzebnickie
 • Wzgórza Twardogórskie
 • Wzgórza Ostrzeszowskie

Mezoregion Wzgórz Trzebnickich (pow. 610 km2) dzieli się na pięć mikroregionów:

 • Wzgórza Wińskie (Winieckie)
 • Obniżenie Pełczyńskie
 • Wzgórza Skrzypińskie
 • Grzbiet Trzebnicki
 • Brama Malerzowska.

Grzbiet Trzebnicki jest równoleżnikową, najbardziej zwartą częścią Wzgórz Trzebnickich. Wzgórza Trzebnickie osiągają najwyższe wzniesienie w kulminacjach Ciemnej Góry koło Borkowic (258,3 m n.p.m.) i Farnej Góry koło Trzebnicy (257 m n.p.m.).

 • Andrzej Podrez

  [ Mieszkam w gminie Wisznia Mała od 17 lat. W latach 2010-2018 prowadziłem mały portal informacyjny WiszniaMala.net. #Wisznia Mała jest jego kontynuacją. ] [ Byłem Członkiem Zarządu Stowarzyszenia Wysoki Kościół w okresie jego największej świetności. Jestem współautorem projektów, dzięki którym w wysokokościelskim parku pojawiło się bardzo oryginalne urządzenie do kalisteniki (parkour), ścieżka zdrowia oraz wiele elementów małej architektury. ] [ Wspomagałem kilka naszych lokalnych społeczności w tworzeniu e-sołectw. Malin, Psary, Wysoki Kościół czy nawet Czeszów to najważniejsze z nich. ] [ Jestem fascynatem biegania i miłośnikiem psów. Byłem pomysłodawcą zorganizowania w Wiszni Małej Pucharu Polski w Dogtrekkingu. Zawody, których zostałem koordynatorem, odbyły się w 2015 roku i ściągnęły do naszej gminy ponad 200 macherów z psami. ] [ Zawodowo zajmuję się poligrafią. ] [ Prowadzę również bloga o net-billingu. ]

  W tej kategorii:

  Próby obciążeniowe mostu MS-41

  Na budowie drogi ekspresowej S5 Korzeńsko – Wrocław odbyły się próby obciążeniowe mostu drogowego MS-41 przebiegającego nad rzeką Widawą. Ich celem było sprawdzenie konstrukcji obiektu, a do testów wykorzystano siedem…

  Czytaj dalej

  Nie przegap

  Gminny Dzień Dziecka w Ozorowicach

  Gminny Dzień Dziecka w Ozorowicach

  15. Folkloriada w Szymanowie już w sobotę 18 maja

  15. Folkloriada w Szymanowie już w sobotę 18 maja

  15-16 czerwca 2024r. – Wycieczka ze Stowarzyszeniem Kultury i Sztuki w Machnicach

  15-16 czerwca 2024r. – Wycieczka ze Stowarzyszeniem Kultury i Sztuki w Machnicach

  Otwarte Mistrzostwa Powiatu Trzebnickiego w Szachach Indywidualnych

  Otwarte Mistrzostwa Powiatu Trzebnickiego w Szachach Indywidualnych

  Wisznia Mała – I Przegląd Orkiestr Dętych

  Wisznia Mała – I Przegląd Orkiestr Dętych

  Ogólnopolska Wystawa Święto Konia w Machnicach

  Ogólnopolska Wystawa Święto Konia w Machnicach