Wzmianki o Wiszni Małej w dokumentach z XIII w.

W poszukiwaniu wzmianek o Wiszni Małej w źródłach historycznych natrafiłem na następujące informacje

 1. Henryk Głogowski w Oleśnicy 24 VI 1300 r. wspomina posiadłość Bogusza, „swego wiernego”, Kątną koło Oleśniczki („Consca”) jako graniczącą z lasem książęcym sprzedanym Januszowi z Wiszni.
 2. Jan z Wiszni („Wezna, Wiszna”), świadek na dokumencie Henryka Głogowskiego w Trzebnicy w 1300 r. (R. 2582). Za 500 grzywien kupił od Henryka Głogowskiego las położony między Kątną („Consea”), Pietrzykowicami, Oleśniczką („parva Olesnicz”) i Brzeziałąką („Breszlanca”) aż do środka nurtu Widawy. Henryk Głogowski zatwierdził kupno w Oleśnicy 24 VI 1300 r.
 3. Mikołaj syn Grzegorza, przed 28 VI 1203 r. wymienił „Nicolayouo” (część Brzykowa koło Trzebnicy) za wieś koło Wiszni („Vesnam”) zwaną „Gorechoue” lub „Gorezlau” i źreb piekarzy tamże położony.

 

Żródło:

 1. RYCERSTWO ŚLĄSKIE DO KOŃCA XIII w. POCHODZENIE – GOSPODARKA – POLITYKA
 2. RYCERSTWO ŚLĄSKIE DO KOŃCA XIII w. BIOGRAMY I RODOWODY

Artykuł ukazał się pierwotnie na portalu Wisznia Mała.net

 

 • Andrzej Podrez

  [ Mieszkam w gminie Wisznia Mała od 17 lat. W latach 2010-2018 prowadziłem mały portal informacyjny WiszniaMala.net. #Wisznia Mała jest jego kontynuacją. ] [ Byłem Członkiem Zarządu Stowarzyszenia Wysoki Kościół w okresie jego największej świetności. Jestem współautorem projektów, dzięki którym w wysokokościelskim parku pojawiło się bardzo oryginalne urządzenie do kalisteniki (parkour), ścieżka zdrowia oraz wiele elementów małej architektury. ] [ Wspomagałem kilka naszych lokalnych społeczności w tworzeniu e-sołectw. Malin, Psary, Wysoki Kościół czy nawet Czeszów to najważniejsze z nich. ] [ Jestem fascynatem biegania i miłośnikiem psów. Byłem pomysłodawcą zorganizowania w Wiszni Małej Pucharu Polski w Dogtrekkingu. Zawody, których zostałem koordynatorem, odbyły się w 2015 roku i ściągnęły do naszej gminy ponad 200 macherów z psami. ] [ Zawodowo zajmuję się poligrafią. ] [ Prowadzę również bloga o net-billingu. ]

  W tej kategorii:

  Historia Malina

  Pierwsze wzmianki o wsi Mehlen pochodzą z 1414 i 1418 roku. Nazwa niemiecka Mehlen jest zniekształconym zapisem fonetycznym pierwotnej nazwy polskiej, wywodzącej się od wyrazu maliny. Wykaz znanych ze  źródeł…

  Czytaj dalej
  Historia Wysokiego Kościoła

  Nazwa Wysoki Kościół  pojawiła się w źródłach historycznych w 1296 roku i pochodzi od zbudowanej na wysokim wzgórzu drewnianej świątyni. Polska nazwa miejscowości jest dosłownym tłumaczeniem nazwy niemieckiej, która z kolei pochodzi…

  Czytaj dalej

  Nie przegap

  Gminny Dzień Dziecka w Ozorowicach

  Gminny Dzień Dziecka w Ozorowicach

  15. Folkloriada w Szymanowie już w sobotę 18 maja

  15. Folkloriada w Szymanowie już w sobotę 18 maja

  15-16 czerwca 2024r. – Wycieczka ze Stowarzyszeniem Kultury i Sztuki w Machnicach

  15-16 czerwca 2024r. – Wycieczka ze Stowarzyszeniem Kultury i Sztuki w Machnicach

  Otwarte Mistrzostwa Powiatu Trzebnickiego w Szachach Indywidualnych

  Otwarte Mistrzostwa Powiatu Trzebnickiego w Szachach Indywidualnych

  Wisznia Mała – I Przegląd Orkiestr Dętych

  Wisznia Mała – I Przegląd Orkiestr Dętych

  Ogólnopolska Wystawa Święto Konia w Machnicach

  Ogólnopolska Wystawa Święto Konia w Machnicach