„Zielony Malin” czyli co to jest SERM

Ewelina Podrez-Siama*, w swojej książce „SEO dla blogerów, influencerów i marek osobistych” wydanej przez Helion SA, cały pierwszy rozdział poświęca Zarządzaniu Reputacją w Wyszukiwarkach czyli  SERM (Search Engine Reputation Management). „SERM są to działania mające na celu uzyskanie większej kontroli nad pierwszymi stronami wyników wyszukiwania związanych z marką” – przy czym pojęcie marki należy oczywiście traktować bardzo szeroko. Może to być imię i nazwisko, nazwa firmy, produktu lub…. dużej inwestycji.

Do podstawowych sposobów kontrolowania wyników wyszukiwania należą, tworzenie stron internetowych, profili w mediach społecznościowych, pozyskiwanie opinii itp. Do bardziej wyrafinowanych należy pozyskiwanie wpisów na stronach niezależnych:

  • wpisy gościnne na blogach
  • wywiady w mediach
  • artykuły sponsorowane

Dlaczego o tym piszę? Od momentu gdy pojawiły się pierwsze zapowiedzi, że w Malinie, zamiast osiedla domków jednorodzinnych, ma powstać centrum logistyczne, jesteśmy bombardowani działaniami SERM i PR.

Już w grudniu 2022 ukazuje się na newseria.pl, portalu z bezpłatnymi materiałami prasowymi artykuł p.t. Zielona aleja w Malinie rośnie do góry i wzdłuż. Jeżeli ktoś chce poczytać o tym jak do akcji sadzenia drzew dołączyli również Malinianie, którzy na wyznaczonym terenie mogli uzupełniać nasadzenia o gatunki miododajne, to zamieszczam LINK. W akcję włączane są również dzieci: LINK

Takie zestawienie dwóch słów „Zielony” i „Malin” w odniesieniu do planowanej przez dewelopera inwestycji, wydaje się świadomym zabiegiem PR-owym. Powstaje profil na Facebooku – Zielony Malin. Ukazują się artykuły sponsorowane obowiązkowo z tym wyrażeniem w tytule albo w leadzie:

  1. Zielony Malin – Rozwój, Bezpieczeństwo, Ekologia (Gazeta Nowa)
  2. Develia sadzi kolejne drzewa w Malinie – (Cycling-Recycling)
  3. Bioróżnorodna aleja zieleni w Malinie – Kurier Gmin
  4. Hasztag #ZielonyMalin na Facebook-u – LINK

Rozsyłane są materiały prasowe. Jeden z nich z pewnością zaczynał się następująco: „Inwestycje za dziesiątki milionów poprawią komfort życia mieszkańców gminy Wisznia Mała”. Na to hasło wyskakuje w Google 1710 stron lub podstron internetowych z Super Expressem na I miejscu.

Kiedyś, gdy do jednostki wojskowej przyjeżdżał generał to żeby pomalować trawę na zielono trzeba było zaangażować żołnierzy z całej jednostki. Teraz wystarczy jedna agencja PR.


* Ewelina Podrez-Siama to oczywiście moja córka – jest ekspertką SEO, specjalistką ASO, założycielką agencji marketingowej Fox Strategy. Szkoli i jest prelegentką na licznych wydarzeniach branżowych. Współpracuje z takimi markami jak Allegro, mBank, PayU czy Media Senior. Jest również blogerką, autorką trzech bestsellerowych książek kucharskich, a także cieszącej się statusem wydawniczego bestsellera wspomnianej w powyższym artykule książki: „SEO dla blogerów, influencerów i marek osobistych”.

Andrzej Podrez

[ Mieszkam w gminie Wisznia Mała od 17 lat. W latach 2010-2018 prowadziłem mały portal informacyjny WiszniaMala.net. #Wisznia Mała jest jego kontynuacją. ] [ Byłem Członkiem Zarządu Stowarzyszenia Wysoki Kościół w okresie jego największej świetności. Jestem współautorem projektów, dzięki którym w wysokokościelskim parku pojawiło się bardzo oryginalne urządzenie do kalisteniki (parkour), ścieżka zdrowia oraz wiele elementów małej architektury. ] [ Wspomagałem kilka naszych lokalnych społeczności w tworzeniu e-sołectw. Malin, Psary, Wysoki Kościół czy nawet Czeszów to najważniejsze z nich. ] [ Jestem fascynatem biegania i miłośnikiem psów. Byłem pomysłodawcą zorganizowania w Wiszni Małej Pucharu Polski w Dogtrekkingu. Zawody, których zostałem koordynatorem, odbyły się w 2015 roku i ściągnęły do naszej gminy ponad 200 macherów z psami. ] [ Zawodowo zajmuję się poligrafią. ] [ Prowadzę również bloga o net-billingu. ]

W tej kategorii:

Z Międzyborza do Wiszni Małej – Jarosław Głowacki zastępcą wójta

20 maja 2024 r. wójt Jakub Bronowicki powołał Jarosława Głowackiego, byłego burmistrza Międzyborza na stanowisko zastępcy wójta. Postanowiłem zebrać o nim kilka ciekawostek. Ten 55. letni samorządowiec piastował stanowisko burmistrza…

Czytaj dalej
13 lat dyskryminacji w Gminie Wisznia Mała. Część I – drogi

Budowa infrastruktury drogowej odgrywa kluczową rolę w rozwoju małych ojczyzn. Brak odpowiedniej sieci dróg może prowadzić do konfliktów społecznych, które nie zawsze ograniczać się będą do tak prostych scenariuszy, jak…

Czytaj dalej

Nie przegap

Gminny Dzień Dziecka w Ozorowicach

Gminny Dzień Dziecka w Ozorowicach

15. Folkloriada w Szymanowie już w sobotę 18 maja

15. Folkloriada w Szymanowie już w sobotę 18 maja

15-16 czerwca 2024r. – Wycieczka ze Stowarzyszeniem Kultury i Sztuki w Machnicach

15-16 czerwca 2024r. – Wycieczka ze Stowarzyszeniem Kultury i Sztuki w Machnicach

Otwarte Mistrzostwa Powiatu Trzebnickiego w Szachach Indywidualnych

Otwarte Mistrzostwa Powiatu Trzebnickiego w Szachach Indywidualnych

Wisznia Mała – I Przegląd Orkiestr Dętych

Wisznia Mała – I Przegląd Orkiestr Dętych

Ogólnopolska Wystawa Święto Konia w Machnicach

Ogólnopolska Wystawa Święto Konia w Machnicach